A SaaS és a felhő alapú ERP különbségei
Napjaink vállalkozásai - mérettől függetlenül - az ERP-ket már egy működésüket meghatározó, elengedhetetlen „kelléknek” tekintik. Megértették azt, hogy ezek a rendszerek képesek hozzájárulni a cég fejlődéséhez és a működési költségek csökkentéséhez.
Az ERP piac felvirágzásának köszönhetően a vállalatok meglehetősen sok telepítési modell közül választhatnak, melyet gyakran inkább hátrányként élnek meg. Mivel a legnagyobb zavart a SaaS és a felhőalapú konstrukciók közti különbségek megértése kelti, ezért elhatároztuk, hogy blogunkban feloldjuk a rejtélyt.
Mi is az a SaaS alapú ERP?
A felhőalapú számítástechnika térhódításával a ’szoftver mint szolgáltatás’ (SaaS: Software as a Service) gyorsan népszerűvé vált.
Ahogyan azt a neve is sugallja, a SaaS alapú ERP egy felhőalapú IT megoldás, amelyet a fejlesztő olyan szolgáltatásként értékesít, mely az interneten keresztül érhető el. A szoftvert nem szükséges megvásárolni és a felhasználók gépein telepíteni, hiszen azt egy webböngészőn keresztül érik el. A rendszert és az abban keletkezett adatokat a szolgáltató tárolja és tartja karban. Felelőssége kiterjed a szoftverfrissítések telepítésére, az adatmentésre és az adatbiztonságra is.
A SaaS ERP használatának előnyei
Ez a konstrukció számos előnyt biztosít azoknak, akik nem ragaszkodnak ahhoz, hogy mindent meg tudjanak érinteni, még az adataikat is. A felvetés kissé ugyan szarkasztikusnak tűnhet, de ERP fejlesztő cégként azt tapasztaljuk, hogy a hazai cégvezetők többsége még mindig görcsösen ragaszkodik ahhoz, hogy rendszerét saját szerveren futtassa, hiszen az úgy biztonságos... De valóban így van?
Nézzük meg a SaaS ERP előnyeit:
- Alacsonyabb kezdeti költségek: A felhasználóknak nem szükséges megvásárolniuk és telepíteniük a szoftvert. Mivel kisebb a beruházás, ezért a SaaS rendszerek elérhetőek a csekélyebb anyagi forrással rendelkező kis- és középvállalatok számára is.
- Gyorsabb bevezetés: Mivel a szoftvert a szolgáltató a felhőben telepíti és konfigurálja, ezért azt a felhasználók azonnal használhatják.
- Automatikus frissítések: Ezeket a rendszereket a fejlesztő frissíti, így a userek mindig a legfrissebb szoftververzióhoz férhetnek hozzá.
- Skálázhatóság: A SaaS ERP könnyen skálázható a vállalkozások gyorsan változó igényeinek (felhasználószám, tárterület, memória stb.) megfelelően. Ez a megoldás kiváló azok számára, akik hónapról-hónapra ingadozó bevételt produkálnak.
- Elérés: A SaaS ERP bárhonnan és bármikor elérhető, csupán egy internetkapcsolattal rendelkező eszközre és egy böngészőre van szükség. Ez manapság egy komoly előny lehet, hiszen egyre több cégvezető dönt a home office bevezetése mellett, ugyanakkor egy ilyen ERP megkönnyíti a távoli munkavállalók és a csapatok közötti együttműködést is.
Mi a különbség a SaaS ERP és hagyományos ERP rendszerek között?
Ellentétben a hagyományos ERP rendszerekkel a SaaS ERP-t nem szükséges sem megvásárolnunk, sem telepítenünk saját fizikai szerverünkön. A hagyományos ERP-k karbantartást és szoftverfrissítéseket igényelnek, melyet kizárólag szakember tud végrehajtani, így ha ezt a megoldást választjuk, kiadásainkat tovább növeljük egy IT szakember bérköltségével.
SaaS ERP vs. felhőalapú ERP
Minél több szakértői elmélkedést olvasunk ebben a témakörben, a két konstrukció közti különbség annál homályosabbá válhat. Ezeket a kifejezéseket sokan hajlamosak úgy használni, mintha cserekompatibilisek lennének, de a valóság persze nem ez. A megkülönböztetés egyszerű, ezért a magyarázatot sem szükséges túlbonyolítani:
A felhő az erőforrásokhoz, a szoftverekhez és az adattároláshoz való hozzáférést jelenti egy hálózaton keresztül (általában az interneten). Ha egy szoftverlicence-t megvásároltak, majd azt telepítették egy saját vagy harmadik fél által üzemeltetett számítógépre, azonban a hozzáférés az interneten így a "felhőn" keresztül történik, (legyen az privát vagy nyilvános), akkor az egy felhőszolgáltatás.
A SaaS pontosan azt jelenti, amit a mozaikszó is sugall: egy szoftvert, mely kizárólag szolgáltatásként érhető el. A szoftver fejlesztője nem biztosít fájlt a telepítéshez, ezért a munkaállomásokra semmilyen formában nem kerül fel. Csakis az interneten keresztül érhető el és általában előfizetéses konstrukcióban értékesítik.
A fenti definíciók alapján kijelenthetjük, hogy minden SaaS felhőalapú számítástechnika, de nem minden felhőalapú számítástechnika SaaS.
Bízunk benne, hogy cikkünk (hacsak kicsit is, de) hozzásegítette az ERP bevezetés előtt állókat ahhoz, hogy vállalkozásuk számára a legmegfelelőbb ERP megoldást válasszák.